W okresie od września 2018 do sierpnia 2019 r. Dom Aniołów Stróżów w Kruszwicy brał udział w III edycji programu „Żółty Talerz” dotowanego przez Kulczyk Foundation.

    Dzięki tej dotacji 40-osobowa grupa kruszwickiej młodzieży mogła otrzymywać zdrową żywność; szczególnie owoce, warzywa, jogurty, kefiry, pieczywo razowe, soki, napoje niegazowane itp. 
    Rozdzielono też torby, kalendarze, zeszyty i plany lekcji z logo darczyńcy. Dotacja była okazją do doposażenia kuchni w niezbędny sprzęt AGD, naczynia, sztućce itp. Młodzież pod kierunkiem technologa żywienia Danuty Kubiak i lidera programu Hanny Olubińskiej brała udział w warsztatach kulinarnych przygotowując m.in. leczo, desery i sałatki owocowe. Zajęcia pozwoliły też na zapoznanie się z zasadami nakrywania do stołu, utrzymywania czystości w kuchni itp. Odbył się też wykład na temat zdrowego odżywiania się.
   Program pozwolił wdrożyć prawidłowe nawyki żywieniowe dużej grupie młodzieży, co z pewnością będzie miało znaczenie w dobieraniu przez nią odpowiedniej diety w przyszłości.

Tekst: Piotr Olubiński
Zdjęcia: Hanna Olubińska