Drugą obok kampani #PomocDlaSeniora inicjatywą uruchomioną przez Caritas w związku z epidemią w Polsce jest akcja #WdzięczniMedykom. Projekt ten zakłada interwencyjną zbiórkę pieniędzy na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią, w tym zakup m.in. respiratorów oraz środków ochrony osobistej dla medyków.

Budżet projektu wstępnie oszacowano na 12 milionów zł. Zbiórka skierowana jest zarówno do darczyńców indywidualnych, jak i podmiotów instytucjonalnych i biznesu. Jako pierwsza akcję wsparła Fundacja Carrefour przekazując ponad 1,3 mln zł na zakup respiratorów i środków ochrony osobistej dla personelu medycznego.

W pierwszej kolejności wsparcie będą otrzymywały te placówki, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji,  
Lista szpitali, które zostały objęte projektem jest otwarta (dostępna na stronie: https://caritas.pl/medycy).  Może ona być uzupełniana o kolejne placówki w oparciu o informacje zebrane przez Caritas Polska bądź sugestie ze strony potencjalnych partnerów.

Caritas Polska w porozumieniu z placówkami ochrony zdrowia zidentyfikowała kluczowe obszary wsparcia dla wskazanych placówek. Szpitalom zostanie przekazane m.in. takie wyposażenie jak: respiratory, pojemniki do transportu próbek, kombinezony ochronne, przyłbice oraz inne środki ochrony osobistej.  

Caritas Polska apeluje do przedsiębiorców o przyłączanie się do akcji. Kampanię mogą też wspierać osoby fizyczne.

JAK POMÓC?

  • przekazując darowiznę na stronie caritas.pl/medycy
  • wysyłając SMS o treści MEDYK na numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • wpłacając dowolną kwotę na konto Caritas Polska 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty MEDYK)