“Jesteśmy Kościołem – wspólnotą braterstwa i miłości”. Tak brzmiało hasło tegorocznych rekolekcji adwentowych dla członków Parafialnych Zespołów Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które odbyły się w dniach od 25 do 27 listopada br. w domu Sióstr Pallotynek w Gnieźnie.

W dniach skupienia uczestniczyły przedstawicielki PZC z Gniezna, Wągrowca, Żnina, Murowanej Gośliny, Kłecka, Kleczewa, Budzisławia Kościelnego, Budzynia, Tuczna, a rekolektanktom towarzyszył i nauki głosił ks. dr Marcin Andrzejewski, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Rekolekcyjne zamyślenia nawiązywały do aktualnych wyzwań Kościoła w Polsce i rozpoczętego wraz z Adwentem roku duszpasterskiego pt. “Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Przybliżono m.in. temat Kościoła, który stanowimy i za który jesteśmy współodpowiedzialni; temat wiary w Kościół jako Matkę o otwartym sercu; zagadnienie braterstwa i jego praktyczne wymiary na tle duszpasterskiego posługiwania w Kościele oraz jakże aktualną kwestię niesienia pomocy uchodźcom, będącą przejawem duszpasterskiego nawrócenia wspólnoty parafialnej i źródłem jej ożywienia. Podjęta refleksja każdorazowo była ubogacona świadectwem wiary i codziennego doświadczenia, zarówno ze strony Księdza Rekolekcjonisty, jak i samych uczestniczek, które bardzo chętnie włączały się do dyskusji i dzieliły własnymi spostrzeżeniami. Nie zabrakło również czasu na codzienną Eucharystię i wspólną modlitwę podczas różnych nabożeństw. W oparciu o słowo Boże starano się dostrzec znaki obecności Pana Boga pośród swego ludu, zwłaszcza we wspólnocie parafialnej, która z założenia powinna być domem gościnnym dla wszystkich oraz szukano i rozeznawano wolę Bożą w pełnieniu codziennej służby przez członków PZC na rzecz najbardziej potrzebujących. Wiele impulsów do dalszej pracy nad sobą i sugestii duszpasterskich w posłudze najuboższym zauważono dzięki projekcji filmu pt. “Nazywam się Khan”. Motto przewijające się przez cały film zostało przyjęte przez rekolektantki nie tylko ze łzami w oczach, ale zapadło im głęboko w sercach: “Razem zwyciężymy pewnego dnia, głęboko w sercu mym wierzę w to, że zwyciężymy wszelkie zło…”.

tekst: ks. dr Marcin Andrzejewski
foto: Lucyna Muniak