Od 21 do 22 września br. w klasztorze sióstr Pallotynek w Gnieźnie, odbywały się dni skupienia dla członków Parafialnych Zespołów Caritas. Te dni, to była również okazja do podziękowań i szczególnego wyróżnienia dla tych wolontariuszy, którzy na co dzień pracują z oddaniem, życzliwością i bezinteresownie pomagają potrzebującym na terenie swoich parafii.

Podczas spotkania zostały wręczone wyróżnienia oraz medale „Zasłużony dla Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej” dla tych członków parafialnych Zespołów Caritas, pracujących z oddaniem i życzliwością na rzecz biednych, chorych i wszystkich, którzy doświadczają różnego rodzaju niedostatku. – Wyróżnienia i medale są imienne – mówił ks. prałat Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej – ale proszę traktujcie je jako wyraz naszego uznania, szacunku i podziękowania dla całych zespołów.
   Weekendowe spotkanie odbyło się ze szczególnej okazji: obchodów 30-lecia powołania Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. To kolejny punkt w kalendarium obchodów. Pierwszy miał miejsce podczas uroczystej Mszy św. z okazji odpustu św. Wojciecha. Wówczas medale „Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej” z rąk ks. abp. Wojciecha Polaka prymasa Polski otrzymali wolontariusze szczególnie zasługujący na podziękowanie poprzez długoletnią i wyróżniającą się pracę dobroczynną ( …..)
Tym razem wyróżnienia otrzymali:
– z parafii pw. bł. Michała Kozala w Słupcy: – p. Mirosława Komin,
– z parafii pw. NMP Królowej Polski w Żninie: – p. Ewa Gwit, – p. Małgorzata Janicka i p. Bożena Napierała,
– z parafii pw. bł. Michała Kozala BM w Gnieźnie: – p. Cecylia Poremska, – p. Halina Brożek i p. Maria Zielazna,
– z parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie: – p. Janina Redek,
– z parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Tucznie: – p. Irena Kalinowska,
– z parafii pw. bł Bogumiła w Gnieźnie: – p. Maria Kasznia,
– z parafii pw. św. Jakuba Ap. w Murowanej Goślinie: – p. Teresa Gajowy,
– z parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie: – p. Irena Haraj,
– z parafii pw. św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku: – p. Małgorzata Wiatrowska,
– z parafii pw. św. Wawrzyńca w Słupcy: – p. Iwona Komorowicz,
– z parafii pw. św. Michała Archanioła w Samarzewie: – p. Zofia Skitek,
– z parafii pw. św. Doroty w Strzałkowie: – p. Lidia Jabłońska,
– z parafii pw. św. Brata Alberta w Różanej: – p. Agnieszka Typańska-Stube,
– z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu: – p. Małgorzata Matuszak,
– z parafii pw. bł. Michała Kozala w Wągrowcu: – p. Kinga Dalke,
– z parafii pw. Narodzenia NMP w Pyzdach: – p. Ewa Radna,
– z parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Zagórowie: – p. Anna Szymczak,
– z parafii pw. św. Mikołaja w Gąsawie: – p. Aniela Salomon,
– z parafii pw. Nawiedzenia NMP w Chodzieży: – p. Grażyna Olejniczak – Mucha.

Medale powędrowały w godne ręce:
– p. Władysława Szymańskiego z parafi pw. bł. Michała Kozala w Słupcy,
– p. Marii Czaja z parafii pw. NMP Królowej Polski w Żninie,
– p. Anny Budnik i Floriana Budnik z parafii pw. bł. Michała Kozala BM w Gnieźnie,
– p. Janiny Skraburskiej z parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie,
– p. Lucyny Smarzyńskiej z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie,
– p. Bogumiły Pniewskiej z parafii pw. św. Krzyża w Inowrocławiu,
– p. Zofii Kryszak z parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Tucznie,
– p. Ireny Baranowskiej z parafii pw. św., Jana Apostoła w Mogilnie,
– p. Magdaleny Błachowiak z parafii pw. św. Jakuba Ap. w Modliszewku,
– p. Łucji Brzeźniak z parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie,
– p. Mirosławy Woźniak z parafii pw. św. Andrzeja Ap. w Kleczewie,
– p. Wandy Myślickiej z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie,
– p. Małgorzaty Krawczyk z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu,
– p. Teresy Jakubowskiej
– p. Anny Kuchowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Słupcy,
– p. Stanisławy Szczepańskiej z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Budzisławiu Kościelnym,
– p. Andrzeja Dziedzica z parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu.

Na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej działa 91 Parafialnych Zespołów Caritas. Każdego dnia ich członkowie z oddaniem, nieodpłatnie pracują m.in. przy wydawaniu żywności z unijnego programu FEAD, wspierają seniorów, organizują paczki dla rodzin i wigilie dla samotnych. Każdego dnia realizują słowa Pana Jezusa: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych barci moich najmniejszych, mnieście uczynili…