Jak już informowaliśmy w roku szkolnym 2020/2021 Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej ponownie realizuje inwestycję społeczną mającą na celu dopełnienie systemu dożywiania dzieci pn. „Żółty talerz”.

Programem objęto następujące placówki z terenu naszej archidiecezji:
– Niepubliczne Przedszkole „Orzełki” w Gnieźnie
– Świetlicę Środowiskową „Promyk Dobra” w Chodzieży,
– placówkę opiekuńczo-wychowawczą – Dom Aniołów Stróżów w Kruszwicy,
– Dom Dziecka „Słoneczna Przystań” nr 1 i nr 2 w Kołdrąbiu,
– Świetlicę Sióstr Miłosierdzia w Gnieźnie.

Jest to wspólny program wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce uruchomiony przez Kulczyk Foundation jako sojusz z czterema polskimi organizacjami pomocowymi: Polskim Czerwonym Krzyżem, Caritas, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci oraz Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce.
Realizacja programu przez Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej polega na zwiększeniu liczby dożywianych dzieci oraz poprawie jakości i intensywności dożywiania w placówkach Caritas.
W związku z utrzymującym się stanem epidemii wywołanym wirusem COVID-19 – wszelkie zaplanowane działania odbyły się przy zachowaniu wszystkich możliwych środków ostrożności (tych wynikających z wytycznych określonych przez państwo). Żywność zakupiona w ramach Żółtego Talerza przeznaczona została na przygotowanie posiłków (obiady) lub wydawana była w formie paczek do domu.
Podczas zajęć w m-cu grudniu i styczniu m.in. dzieci z Przedszkola ,,Orzełki’’ przygotowały słodki ale zdrowy krem bananowo-kakaowy. Deser przede wszystkim bogaty był w potas, żelazo, magnez i cynk. Była to doskonała alternatywa dla niezdrowych słodyczy. Na innych z kolei zajęciach z edukacji zdrowotnej podopieczni dowiedzieli się, jak ważne jest picie napoi w odpowiednich ilościach i bez dodatku cukru. Dzieci samodzielnie wykonały zdrowe wody smakowe z owoców i warzyw, co sprawiło im dużą przyjemność.
W tym czasie wszyscy podopieczni mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach on-line:
„Warsztatach edukacyjno-kulinarnych z Wandą” zorganizowanych przez Kulczyk Foundation.