6 października 50 osobowa grupa seniorów, wolontariuszy i pracowników z Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej uczestniczyła w pielgrzymce do Sanktuarium Św. Rity w Bydgoszczy.

Pielgrzymi wysłuchali historii powstania Sanktuarium opowiedzianej przez księdza proboszcza parafii p.w. św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity – ks. Mirosława Pstrągowskiego, a następnie wzięli udział we mszy świętej sprawowanej przez księdza Marcina Andrzejewskiego z gnieźnieńskiej Caritas. Uczestnicy pielgrzymki połączeni wspólną modlitwą mieli możliwość powierzenia św. Ricie swoich najtrudniejszych spraw. Pielgrzymi z Gniezna zostali niezwykle serdecznie przyjęci przez Proboszcza i parafian, którzy ugościli ich ciepłą kawą oraz pysznym ciastem.
Przy okazji pobytu w Bydgoszczy uczestnicy wyjazdu odwiedzili też bydgoskie Muzeum Brudu i Historii Mydła, gdzie zdobyli wiedzę o tym, jak człowiek radził sobie z higieną osobistą przez ostatnie wieki. Miejsce to nawiązuje również do tradycji przemysłu chemicznego, z jakiego Bydgoszcz słynęła w latach dziewięćdziesiątych. Seniorki z sentymentem i uśmiechem oglądały ekspozycję stylowej łazienki, jaką pamiętają z czasów PRL-u i wspominały pierwsze używane przez nie proszki do prania, mydła czy perfumy. Przedsmakiem zwiedzania były warsztaty mydlane, podczas których każdy uczestnik wykonał własne glicerynowe mydełko.
Ostatnim punktem wycieczki był spacer z przewodnikiem, podczas którego gnieźnieńska grupa podziwiała piękno Starówki, brzegi rzeki Brdy oraz doskonałość sztuki sakralnej w Bydgoskiej Katedrze. Złote kolory jesieni i promienie październikowego słońca, które tego dnia towarzyszyło turystom gnieźnieńskiej Caritas dodały jeszcze większego uroku stolicy Kujaw i pozwoliły na uchwycenie malowniczych kadrów z wycieczki.

Wyjazd był finansowany ze środków Fundacji Biedronki w ramach realizacji Programu „Na codzienne zakupy”.

Marta Knaź-Nowak