ZMIENIAJ ZIEMIĘ, ZACZNIJ OD SIEBIE. STARTUJE 9. EDYCJA TYGODNIA LAUDATO SI.

Tydzień Laudato Si to inicjatywa upamiętniająca encyklikę Papieża Franciszka i zaproszenie do wcielenia jej przesłania w życie. To czas na refleksję nad tym, gdzie mieszkamy, jak żyjemy, nad naszą relacją z naturą, środowiskiem i podjęcie praktycznych działań na rzecz ochrony planety.

Hasłem przewodnim tegorocznego Tygodnia Laudato Si, który rozpocznie się 19 maja jest: Razem budujmy nadzieję dla Ziemi. Papież Franciszek zachęca nas do refleksji nad sobą, wskazuje, że aby zmiany na świecie w obliczu kryzysu klimatycznego i ekologicznego były możliwe, należy zacząć od tych najmniejszych, w naszym życiu i sposobie myślenia.
Nie ma trwałych zmian bez zmian kulturowych, bez dojrzewania sposobu życia i przekonań społeczeństw, a nie ma zmian kulturowych bez zmian w osobach. (LD70)

Tydzień Laudato Si – jak się włączyć?
Istnieje wiele sposobów na świętowanie. Lokalne parafie i społeczności organizują różnorodne wydarzenia, które są doskonałą okazją do zgłębienia “zielonej encykliki” Papieża Franciszka i sposobów na działanie na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Tydzień Laudato Si to również czas na refleksję nad własnym stylem życia i wprowadzenie zmian przyjaznych planecie. Może to oznaczać oszczędzanie energii, recykling, kompostowanie, czy też rzadsze korzystanie z samochodu.
Modlitwa stanowi ważną część tego czasu. Można modlić się o Ziemię, o siłę do działania na rzecz jej ochrony, a także za tych, których kryzys klimatyczny dotyka najbardziej.
Istotne jest również dzielenie się przesłaniem Laudato Si z innymi. Można rozmawiać o encyklice z bliskimi, udostępniać posty w mediach społecznościowych lub pisać listy do polityków.
Każdy z nas może coś zdziałać dla ochrony naszego wspólnego domu. Razem możemy wiele zmienić!

Zachęcamy do śledzenia strony Caritas Laudato si’ oraz profilu na Facebooku i Instagramie, gdzie znajdują się treści poświęcone ekologii integralnej.

Na zdjęciach działania ekologiczne Przedszkolnego Koła Caritas Niepublicznego Przedszkola “Orzełki” CAG