Przyłącz się do akcji Paczka dla Ukrainy, którą prowadzi Caritas i pomóż nam dostarczyć potrzebującym w Ukrainie żywność i inne niezbędne produkty.

Gotowe paczki, o wadze do 18 kg i maksymalnych wymiarach 41x38x64 cm, można przekazywać do placówek Caritas i parafii (patrz instrukcja poniżej). Caritas opracowała listę produktów, według której należy przygotować paczkę (patrz poniżej). Przygotowanie paczki według wskazówek dotyczących liczby i rodzaju opakowań konkretnych produktów pozwoli na zapewnienie podstawowego zaopatrzenia dla kilkuosobowej rodziny na tydzień.

Uwaga: paczka nie może być zaklejona – zamknie ją, po sprawdzeniu zawartości, pracownik lub wolontariusz Caritas.

Instrukcja: jak włączyć się w akcję „Paczka dla Ukrainy”

1. Zgłoś się do najbliżej parafii i zapytaj o to, czy parafia włączyła się w ogólnopolską akcję Caritas.
2. Jeżeli Twoja parafia otrzymała karton dedykowany akcji, pobierz go. Jeśli nie – przygotuj własny karton o wymiarach zbliżonych do 41 cm x 38 cm x 64 cm.
3. Wypełnij karton zgodnie z sugerowaną listą produktów (patrz wyżej). Paczka powinna zawierać zawsze produkty z trzech kategorii:
– żywność z długim terminem ważności (np. makaron, ryż, konserwy, puszki)
– produkty dla dzieci (np. kaszki, słoiczki, soki)
– artykuły chemiczne, kosmetyczne (np. papier toaletowy, chusteczki nawilżone, mydło, pasta do zębów, plastry opatrunkowe)
4. Każda paczka powinna być zapakowana do pełna, ale tak, aby można było ją zamknąć.
5. Waga paczki nie może przekroczyć 18 kg.
6. Zadbaj o to, by paczka była kompletna i gotowa do przekazania rodzinie na Ukrainie (nie będzie uzupełniana).
7. Jeżeli posiadasz własny karton, przyklej do niego logo akcji (do pobrania ze strony), aby był możliwy do identyfikacji.
8. Przygotowaną paczkę zanieś do parafii; dokładne miejsce i dzień dostarczenia paczki ustal z proboszczem.
9. Nie zamykaj opakowania. Osoba w parafii odpowiedzialna za akcję sprawdzi czy wszystkie produkty z listy zostały umieszczone w kartonie.
10. Pamiętaj aby w kartonie nie umieszczać odzieży, produktów wymagających przechowywania w lodówce oraz innych, które mogłyby ulec zniszczeniu w transporcie.
11. Twoja paczka zostanie przesłana przez parafię do magazynu przeładunkowego i dalej trafi do potrzebujących osób w Ukrainie.