Aktywne i zdrowe życie seniorów i ich integracja z młodym pokoleniem było celem dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Senior- aktywna i twórcza Kruszwica”, realizowanej w Domu Aniołów Stróżów.

   Uczestnicy projektu (seniorzy i młodzież) brali udział w zajęciach, które wpływały pozytywnie na ich zdrowie, poszerzały wiedzę, pozwoliły zdobywać nowe umiejętności, by lepiej dawać sobie radę w szybko zmieniającym się świecie.
   Zajęcia plastyczne umożliwiły pracę różnymi technikami (malowanie obrazów, haft, szkice, wyszywanie, posługiwanie się papierem, tekturą, drewnem itp.). Powstawały obrazy i szkice poświęcone Kruszwicy oraz kartki świąteczne, stroiki, ozdoby stanowiące wystrój sali. Wszystkie prace plastyczne wystawiono na specjalnym Kiermaszu w czasie Imprezy Końcowej.
    Zajęcia muzyczne uczyły głównie śpiewu chóralnego, elementów tańca oraz przygotowały program, który był prezentowany na zakończenie dotacji. Uczestnicy zajęć śpiewali pieśni tradycyjne, nie brakowało jednak także współczesnych utworów.
    Zajęcia z fizjoterapii pozwoliły na leczenie ubytków zdrowotnych. Składały się na to ćwiczenia z gimnastyki relaksacyjnej, spacery nordic walking oraz ćwiczenia na siłowni na świeżym powietrzu. Masaż leczniczy eliminował dokuczliwości fizyczne związane z bólem mięśni i stawów , pozwolił na regenerację i poprawę samopoczucia.
    Warsztaty kulinarne wdrażały nawyki wykonywania potraw w oparciu o zdrową żywność (warzywa, owoce, kasza, ryż, itd.) Wykonywano także zdrowe desery, napoje i przekąski. Dla każdego z uczestników zajęć przygotowano indywidualną dietę.
    Nie zabrakło także zajęć kulturalnych. Seniorzy i młodzież mogli uczestniczyć w wyjazdach do kina i teatru. Obejrzane filmy i spektakl były później przedmiotem dyskusji w czasie spotkań w placówce.
Zajęcia sportowe prowadzone były na terenie placówki (gry świetlicowe, tenis stołowy, warcaby) i w Inowrocławiu (basen, kręgle).    Najaktywniejsi uczestnicy zajęć otrzymali nagrody w czasie Imprezy Końcowej.
Seniorzy i młodzież włączyli się w obchody 600—lecia otrzymania praw miejskich przez Kruszwicę. Wykonywane prace plastyczne w ramach Konkursu „Pod skrzydłami Anioła…” dotyczyły zabytków Kruszwicy, W Domu Aniołów Stróżów odbyła się wystawa fotograficzna poświęcona miastu. Zorganizowano wyjścia na uroczystości związane z prezentacją hejnału miejskiego, uroczystą mszę św., kiermasz wyrobami regionalnymi i koncert na amfiteatrze.

Tekst: Piotr Olubiński

Zdjęcia: Hanna Olubińska