Spowiedź, Msza św. oraz uroczysty obiad z okazji VII Światowego Dnia Ubogich odbyły się w sobotę,  18 listopada,  w stołówce dla osób ubogich i bezdomnych w Gnieźnie.

Światowy Dzień Ubogich, obchodzony jest w Kościele katolickim w 33. niedzielę zwykłą i jak przypomina ks. Marcin Andrzejewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, wolontariusze i pracownicy Caritas każdego dnia zauważają i starają się wspomagać ubogich i potrzebujących. –  Codziennie widzimy konieczność niesienia pomocy na różnych płaszczyznach. Jednak każdy kolejny Światowy Dzień Ubogich, to okazja do tego, aby przypomnieć też innym, że wokół nas są osoby, którym niekoniecznie powiodło się w życiu, którym warto pomóc lub takie, którym pomóc trzeba – tłumaczy dyrektor Caritas.

Ten dzień w szczególny sposób obchodzony jest w stołówce dla osób ubogich i bezdomnych, którą wspólnie z siostrami Szarytkami prowadzi w Gnieźnie Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Tradycją stało się już, że dla uczęszczających do jadłodajni jest specjalna okazja do spowiedzi i  wspólnej modlitwy na Mszy św. z siostrami i wolontariuszami. W tym roku opiekę duszpasterską roztoczył nad podopiecznymi dyrektor Caritas, ks. Marcin Andrzejewski, który podkreślał w homilii – Często jesteśmy zniechęceni, nierzadko załamani, także swoją życiową sytuacją. Modlimy się z całą żarliwością, wkładamy w modlitwę całą naszą wiarę i zaufanie, a ona i tak wydaje się nam bezskuteczna. Mimo wszystko, powinniśmy bez przerwy i bez wytchnienia naprzykrzać się Bogu naszą modlitwą– tłumaczył zgromadzonym. – Bo Bóg kocha nas i obdarza swoimi dobrodziejstwami i łaskami, jednak chce, abyśmy darzyli Go naszym zaufaniem i wierzyli w Jego dobroć i Jego opatrzność nad nami – dodał też, że warto ufać Bogu do końca i zawierzać Mu życie w modlitwie, aby zasłużyć na wieczną nagrodę w niebie.

Po Mszy św. zgromadzeni zostali zaproszeni na uroczysty obiad, który zakończył się wręczeniem  małych prezentów przygotowanych przez Stowarzyszenie św. Wincentego a’Paulo oraz słodkich upominków, zakupionych przez Caritas dzięki współpracy z Fundacją Biedronki.